1930 – 2010, tj. 80 let fotbalového SK ve Velkém Přítočně

19.06.2010 10:00

 

Poslední červnová sobota roku 2010 byla ve Velkém Přítočně ve znamení oslav. Program již tradičního „Dne obce“ dostal širší rozměr díky významnému jubileu místního fotbalu. Slavilo se totiž 80. výročí založení klubu SK Velké Přítočno.

V historických pramenech se uvádí, že fotbalové dění se v obci formovalo sice již od roku 1920, kdy zde byla založena místní Obec Sokolská, nicméně skutečné a oficiální fotbalové mužstvo vzniklo až teprve iniciativou mladých mužů, kteří se do Přítočna přiženili na sklonku dvacátých let z míst, kde již před tím fotbal hráli za regulérní či poloregulérní kluby, a to zejména v nedalekých Kročehlavech. Byli to například Stanislav Frolík, František Hůla, Antonín Kolářský, Josef Dolejší a z Kamenných Žehrovic pak i Josef Niekurzak. Zásluhou těchto mužů a i dalších průkopníků z řad starousedlíků, kteří měli organizační schopnosti, přehled, autoritu v obci i konexe, jako byli především Antonín Vorel, Karel Košák, Josef Preisler, Rudolf Povolný a František Studnička, tak byl v roce 1930 oficiálně ustaven první obecní Sportovní klub - S. K. 

Přestože do Přítočna nakonec nepřijely legendy Dukly Praha, jak bylo původně avizováno, a program oslav fotbalu tak musel doznat několik změn, všichni účastníci této celodenní akce, která se nakonec úspěšně protáhla až do nedělního svítání, byli nadmíru spokojeni. Sobotní veselí začala svým zápasem přípravka, když nejdříve si to fotbalový potěr rozdal mezi sebou, aby následně dal výprask svým maminkám, které odvážně oblékly dresy SK a na vlastní kůži si vyzkoušely záludnosti kulatého nesmyslu. Kluci neměli před soupeřkami žádný respekt a zápas vyhráli rozdílem několika tříd. S ohledem na značný rozdíl ve velikosti dresů obou soupeřů však bohužel nakonec nedošlo na pozápasouvou výměnu dresů - škoda.  Zatímco se začal rozjíždět i souběžný program na přilehlém sokolském hřišti (přehlídka vojenské techniky, motorek a trabantů spojená s vyjížďkou do Velké Dobré a Kladna), před kabinami na hřišti už nervozně přešlapovaly místní fotbalové legendy, jež měli svůj zápas sehrát společně s ještě aktivními hráči SK. Mnozí z nich hledali doma kopačky po více než deseti letech fotbalového půstu, přesto pak na hřišti bylo vidět, že fotbal se prostě nezapomíná.

Tempo zápasu nebylo sice nijak vražedné, o to víc si však chlapi zápas užívali, když zvědavým divákům předváděli své technické finesy. Skvělé bylo „napomenutí“ Petra Hedvábného adresované jednomu z mladších hráčů, který se trochu rychleji rozběhl a po krátkém sólu skóroval. Hláška „Co děláš, v..e? Di běhat někam na atletiku!“ sklidila ovace na otevřené scéně. S nerozhodným výsledkem 3:3 byly oba týmy spokojeny s tím, že o vítězi měly rozhodnout penalty. Kdo nakonec vyhrál, nebylo však v tu chvíli už vůbec rozhodující. Zpocené, ale spokojené, tváře fotbalistů pak už jen rozdávaly úsměvy před objektivy fotoaparátů manželek, tchýní či dětí. V pozápasovém nadšení se dokonce v kabinách začalo žhavě diskutovat o tom, že by se takový fotbálek mohl zopakovat častěji... 

Když na ploše hřiště začali předvádět své výtvory a výkony letečtí modeláři, fotbalisté už si dopřávali točené pivko a pátrali v paměti při debatách a vzpomínkách na své příbuzné či kamarády, které mohli najít na historických fotografiích, jimiž byl vyzdoben místní bufet.  V podvečer se zábava přesunula na sokolské hřiště, kde za spolupráce obecního úřadu, Klubu vojenské techniky a restaurace „U Bambitky“ probíhal skutečně celoobecní hapening.

Fotbal v Přítočně skutečně žije a žít bude!