Topoly

 

Přítočenské topoly, které po desetiletí lemovaly fotbalové hřiště a vytvářely tak typickou scenérii celého sportovního areálu, to mají za sebou. Poslední topol padl k zemi ve středu 28. srpna 2013. Z fotbalového hřiště se najednou stala otevřená aréna s ničím nerušeným výhledem na Kožovu horu.

Mnozí si jistě pokládají otázku – proč? Vždyť topoly kolem hřiště vypadaly velmi dobře (alespoň na první pohled).

Odpověď je jednoduchá. Topoly byly na hřiště vysázeny podle pamětníků někdy kolem roku 1956, tudíž jejich stáří bylo nyní již 57 let. A to je na tento druh dřeviny skutečně hodně. Z odborné literatury je možné vyčíst, že životnost topolů, jako rychlerostoucí a krátkověké dřeviny, je maximálně 30 až 50 let s tím, že v tomto věku jsou pak topoly velmi křehké, náchylné na lámání i silných větví, dřevní hmota je napadena hnilobou a houbami.

Skutečně tedy nastal čas pro radikální řez, a to hlavně v zájmu bezpečnosti sportovců, diváků, dětí na školním hřišti a vůbec všech, kdo se v dosahu topolů pohybují. Pozdě by pak bylo „bycha honiti“, až by nějaký ten topol ve větru nevydržel. Jakékoliv újmy na zdraví či nedej bože na životech, ale třeba i „pouze“ na majetku, by se pak velmi těžko vysvětlovaly. A že celá řada topolů už měla namále, že držely na skutečně posledních zbytcích zdravého dřeva, je patrné i z některých obrázků v komentované fotogalerii.

Zcela jistě je nyní pohled na hřiště velmi nezvyklý a zejména v myslích pamětníků může vyvolávat smíšené pocity nostalgie či hněvu. Věřím ale, že nakonec u všech zvítězí myšlenka pochopení. Vždyť fotbalové hřiště bude vzápětí olemováno novým plotem, instalovány budou i nové kovové zábrany za oběma brankami a v neposlední řadě dojde i k obnově zeleně kolem hřiště. Celý areál tak získá nový moderní vzhled a jsem přesvědčen, že se zase bude líbit.

 

S úctou

J.Hráský

předseda klubu

O přítočenských topolech je možné se dočíst i na webových stránkách Kladenského deníku.